Firma Rehberi Kataloğu
Online Katalog | Ana Sayfam Yap | Favorilerime Ekle | Tavsiye Et | Şirketimi Ekle | Sıkça Sorulan Sorular | İletişim
ÜYE GİRİŞİ ÜYELİK
SON KATILAN FİRMALAR
FLORAKİM KİMYA TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
SAPHİR HOTEL
ADMİN HABER
ADMİN2

SADİ TANAY'S OTEL ODASINDAKİ HEDİYE PAKETİ

| İstanbul | 06.05.2013 17:11:38 |
Otellerin kişiye özel köşesi; banyodaki mis kokulu detaylar... Hediye paketi gibi hazırlanmış, keyif ve huzur veren buklet ürünleri, 22 yıldır Sadi Tanay's Collection'da gökkuşağı renklerinin her tonuna gönderme yapıyor adeta. Otellere yapılan küçük dokunuşlarla müşteri memnuniyetini arttıran firma, hem finans hem kalite güvencesi veriyor.Firma sahibi Sadi Tanay, "Koku, işletmeleri yaşatır. Her otelin kendi kokusu olmalı. Misafirler markaların kokularını yansıtmak yerine otelin kokusunu taşısın" diyor.

Otel konaklamalarında misafiri özel hissettiren ürünlerin en başında buklet malzelemeleri geliyor. Oteller, hediye paketi gibi hazırlanmış, kokusuyla huzur ve keyif veren, dokunduğu yerde reaksiyon yaratmayan kaliteli ürünleri tercih ediyor. Sadi Tanay's Collection da otellere kendi kokularını tasarlama imkanı sunuyor. Gökkuşağı renklerinin her tonunun bulunduğu koleksiyonlarda, ister özel kokular oluşturuluyor ister Sadi Tanay's Collection'a özel markalardan seçim yapılıyor. Firma kurucusu Sadi Tanay'la otelcilikten ürünlere,  kalite standartlarından serüven dolu hayatına kadar keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sadi Tanay, üniversitede okurken İstanbul Hilton Hotel’de yarı zamanlı olarak çalışmaya başlıyor. Otele gelen müşterilerden kendi ülkelerine ait kibrit kutularını almaya başlayan Sadi Tanay, zengin bir koleksiyonun başlangıcınıyaparken, buklet ürünlerine olan ilgisini keşfediyor. Tanay, koleksiyonda gördüğü tasarımlardan esinlenerek İstanbul Hilton için kibrit kutuları tasarlayıp, yöneticisine sunuyor. Bir hafta sonra gelen telefonla İstanbul Hilton'a özel 300 bin adet kibrit  kutusu talebi alıyor. Numunenin sunulduğugün olan  Nisan 1982'de Sadi Tanay'ın kızı Çiğdem dünyaya geliyor. Sohbet sırasında "Arada evlenmişim de..." diyerek gülüyor Tanay. Bir yandan havlu katlama ve sökük dikmeyle başlayıp resepsiyona çıkan turizm serüvenini sürdürürken, Tanay ve arkadaşı tarafından Zeytinburnu'nda gecekondu sakinlerine kibrit kutularının yapımı öğretiliyor. Diğer oteller ve basın kuruluşlarından gelen taleplerle otel lobisinde siparişler alınmaya devam ediyor. Sadi Tanay, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakiltesi'nden mezun oluyor ve 10 yıl süren İstanbul Hilton Hotel serüveni, askerlikle bölünüyor. Sadi Tanay, çalışma koşturmacası içinde koleksiyonunu hatırlayamadığı birine hediye ediyor; tabii İstanbul Hilton Hotel kibritlerinden örnek de kalmıyor. Sadi Tanay yıllar sonra İstanbul Hilton Hotel'deki satın alma yetkilisi Mehmet Oktar'la karşılaşıyor ve Oktar'ın o kibritlerden 'Satın almacı kimlikle, yaratıcı olan ürünleri bulma yeteneği ve tasarruf yaratma yapısı araştırmacı' ödülünü aldığını öğreniyor.  

Tanay, askerlik sonrasında adliyede kısa süreli bir staj yapıyor ve avukatlığın kendisine uygun bir meslek olmadığını düşünüp, üç arkadaşıyla Fethiye'de pansiyon kiralayıp işletmeye başlıyor. Yaz sonunda kızı ve eşinin huzursuzluğuna dayanamayan Tanay, İstanbul'a geri dönüyor ve turizm ekipmanları fuarına katılıyor. Fuarda Kapalıçarşı'dantanıdık bir yüz, Tahsin Öztiryaki 'Öztiryakiler'  tabelası altında onu bekliyor. Set üstü ekipmanları üretiminden endüstriyel mutfak üretimine geçmeyi planlayan Öztiryaki, otelci olan Tanay'a birlikte çalışma teklifi sunuyor ve üç yıl sürecek olan 'Omuz omuza mutfak sanayi devrimi' yaşanıyor.

Dünyada 40 noktaya mis kokular
Öztiyakiler'le yollarını ayıran Sadi Tanay, 1991 yılında otellerle Sadi Tanay'sCollection'ın ilk anlaşmalarını yapmaya başlıyor. Dönemin güvenilir kozmetik firmalarından aldığı sabunlar üzerine, güzel sanatlar mezunu arkadaşıyla grafik tasarımları yapıyor. Sadi Tanay o dönemlerdeki talepleri, 'al, kartviziti bas' olarak tanımlıyor. Kendi firmasının otellere kimlik oluşturduğunu söyleyen Tanay, “İnsanların gözünde farklı ve anlamlı bir başlangıç yaptım” diyor.

Ürün kalitesini ve çeşitliliği arttırmak için imalatı da kendi bünyesine çeken Sadi Tanay's Collection, son 10 yıldır 5 bin metrekarelik üretim tesisinde 40'tan fazla ülkeye ürün hazırlıyor. Farklı ülkelerde 15 noktada bayi ve distribütörleri bulunan Sadi Tanay's Collection, yurtdışı satışlara ağırlık veriyor. Üretimin yüzde 30'unu ihracata
ayırdıklarını belirten Sadi Tanay, satış ağını şu şekilde tanımlıyor: "Ortadoğu'dan Rusya'ya, Kuzey Afrika'dan Doğu Avrupa'ya kadar geniş bir yelpazeye yayıldık. Romanya, Eski Yugoslavya bölgesi ülkeleri, Bakü pazarının yüzde 60'ı, İtalya'dan Malta'ya kadar çıktık. Osmanlı'yla geçenlerde kendikendime konuştum. 'Sen giremedin ama ben ekonomiyle buralardayım' dedim."

Koku, işletmeyi yansıtsın
Sadi Tanay ürünlerini "Bir otele gittiğinizde, size özel hazırlanmış hediye" olarak tanımlıyor. Bu hediyenin, hazırlayanın da sunanın da özenini ortaya koyacağına dikkat çekiyor ve bu detayların müşteri memnuniyeti olarak döneceğini söylüyor. Banyoyu revizyona sokmak yerine küçük dokunuşlarla yepyeni mekanlar hazırlanabileceğini anlatan Tanay, "Bilinen markalar yerine özel kokular işletmeleri yansıtır. Her otelin kendi kokusu olmalı. Misafirler markaların kokularını yansıtmak yerine otelin kokusunu taşısın" diyor.

Sadi Tanay's Collection ürünleri, 100'lük paketler halinde dörtlü kutularla işletmelere gönderiliyor. Bu sayede kutuların açılıp, devrilip dökülmesi ve deforme olması gibiihtimaller ortadan kaldırılıyor. Operasyon gün sayısı, doluluk oranı, ortalama konaklama gün sayısı gibi verilerin tutulduğu altyapı sistemiyle ufak değişikliklerin, müşteri  memnuniyeti ve finansal karı ne kadar etkileyeceği kolaylıkla hesaplanıyor. Aynı zamanda kod planlamasıyla seçilen ürünün kimyasal ve fiziksel özellikleri de net olarak belirleniyor. Sadi Tanay's Collection ürünleri, aynı zamanda uluslararası GMP sertifikasına sahip. Sadi Tanay, otellere özel tasarladığı koku, doku ve renkle, bilinen markaların üzerinde bir yapı oluşturduğunu söylüyor. 

Müşteri odaklı yeni yatırımlar
Müşteri odaklı yeni yatırımlarda otellere özel tasarımlar ya da hazır markalar üzerinden seçimler yapılabiliyor. Sadi Tanay's Collection'da Alchemist, Intimacy, White Rose, White, Ottoman, Hamam, Harem, Naif, Wellness SPA, Ecologic, Olive, Jonathan, Leaf, İstanbul, Tree, Pastel Evelope, Picnic, Since 1991 gibi 30 marka bulunuyor. 

Kapalıçarşı mezunu Sadi Tanay
Ailenin en küçüğü olan Sadi Tanay, üç yaşında babasını kaybetmesiyle kendi deyimiyle 'godfather' oluyor ve annesine rahat bir yaşam sunmak için hayata erken yaşta atılıyor. 12-13 yaşlarında Kapalıçarşı'da kapıları aşındırıyor ve "İngilizce biliyorum, size çırak lazım mı?" diyerek ticaret dünyasının kalbine düşüyor.  Burada sekiz yıl boyunca İsveç'te okumuş işletmeciden ticareti, 70'li yaşlarındaki Kürkçü'den siyaseti, farklı bir dükkandan tasavvuf felsefesini, 'Selahattinler'den serseriliği, elinde tesbihi, omzundaki ceketiyle aklında kalan 'Hacı Amca'nın yaptığı kağıt kebabı yerken de gençliğinde dükkanlarını keyifte harcamanın sonuçlarını öğreniyor. Kapalıçarşı'ya sığmayan Tanay, aynı dönemlerde kasnakta işlenmiş nakışları şile bezi tuniklere dikip, Topkapı Sarayı'na giden yolda Ayasofya Cami'nin duvarında turistlere  satışa başlıyor. Bu süredeKapalıçarşı'da  Rusça hariç bir çok dili de öğrenme imkanı buluyor Tanay. Uzun kıvırcık saçlı Sadi Tanay, gençlik yıllarının bir döneminde Sultanahmet Pudding Shop'ta tanıştığı '7 düvelden 7 kişi' dediği hippi seyahatini gerçekleştiriyor. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandığında Sadi Tanay'ı, "Hukuk diploması alacağım diye sevinme. Biz seni buradan mezun  ettik" diye uğurluyor Kapalıçarşı esnafı.  

www.tanay.net
Boyut Yayın Grubu
©1996 - BOYUT YAYIN GRUBU | Site Kullanım Koşulları
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul Tel: +90 212 413 33 33 (pbx) Faks: +90 212 413 33 34
info@boyut.com.tr | industryguideinfo@boyut.com.tr
Adınız Soyadınız :  
E-Mail Adresiniz :    
Alıcının Ad Soyadı :  
Alıcının E-mail Adresi :    
Mesajınız :  
En fazla 300 karakter