Firma Rehberi Kataloğu
Online Katalog | Ana Sayfam Yap | Favorilerime Ekle | Tavsiye Et | Şirketimi Ekle | Sıkça Sorulan Sorular | İletişim
ÜYE GİRİŞİ ÜYELİK
SON KATILAN FİRMALAR
FLORAKİM KİMYA TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
SAPHİR HOTEL
ADMİN HABER
ADMİN2

KARAGÖZ SANDALYE, DÜNYAYA AÇILIYOR

| İstanbul | 21.12.2012 10:43:48 |
Çeyrek asır önce küçük bir marangozhanede ahşap kapı ve doğrama işlerini sandalyecilikle büyüten Karagöz Sandalye, 325 farklı modeliyle dünyaya açılıyor.Fabrikasını İzmit'e taşıyıp üretim kapasitesini de genişleten firma, ayda 4 bin adet sandalye üretiyor. Türkiye otobanlarındaki dinlenme tesislerinin rahat sandalyelerini üreten Karagöz Sandalye, Almanya'dan İran'a dünyadaki birçok işletmeye özel tasarımlar hazırlıyor. Ahşap kapı ve doğrama işleriyle marangozluk yapan Kayacan ailesinin işlerine sandalyeciliğe de eklemesiyle 1986 yılında Karagöz Sandalye doğuyor. 2007 yılından bugüne 186 farklı modeli 325'e çıkaran Karagöz Sandalye, 3 bin metrekarelik üretim fabrikasını da İzmit'teki 9200 metrekarelik yeni fabrikaya taşıyor. Dünden bugüne Karagöz Sandalye'yi Genel Müdürü Musrafa Kayacan'la konuştuk.

"Kayın ağacı fabrikaya kereste olarak girer, sandalye olarak çıkar"

Proje bazlı çalışmaların yanı sıra bahçe mobilyası ve ev içi dekorasyonları için de üretim yapan Karagöz Sandalye, fabrikasını sabah 07.00'de açıyor. Tasarımdan son haline kadar tüm aşamaların kendi bünyelerinde yapıldığını anlatan Kayacan, "Müşteri sonucun ne olacağını bildiği için çok rahat. Kayın ağacı fabrikaya kereste olarak girer, sandalye olarak çıkar" diyor. Açık alan ürünlerinde üç, kapalı alan ürünlerinde yedi yıl garanti veren Karagöz Sandalye, bin metreküp kayın ağacı stoklarında sürekli fırın kurusu ve yaşlık oranını en alt seviyede tutacak üretimler yapıp, esneme seviyesini en alta çekiyor. Boyalı ürünlerin dışında gerçek deri ve kumaş kaplama sandalyeler de üreten Karagöz Sandalye, Aşan Tekstil ve Sertex ile çalışıyor. Üretimde müşterinin istediği model ve yapıya göre tasarımlar hazırlayan Karagöz Sandalye'de tasarımda son karar, göz zevkine güvenen Mustafa Kayacan'dan çıksa da 77 üretim çalışanının haricinde iç mimarlar da çalışıyor.

Toyota Plaza'dan Silivri Cezaevi'ne Karagöz imzası

Türkiye genelinde çalışmalara imza atan Karagöz Sandalye ürünleri, Saruhan İşkembe, Kolcuoğlu Restoran, Çanak, Sahan, Nur Abla, Murat Muhallebicisi ve Saray Muhallebicisi gibi bir çok yeme-içme mekanının yanı sıra Elektrik Üretim A.Ş, Göztepe SSK Hastanesi, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu'nda kullanılıyor. Firmalara özel tasarımlar yapan Karagöz Sandalye, Mercedes'in iki plazasının ayrıca Türkiye genelindeki tüm Toyota Plaza'ların sandalyelerini yeniliyor. Karagöz Sandalye, Antakya'daki Ottoman Otel ve Samsun Amisos Otel'in sandalyelerini de tasarlamış. İstanbul'dan Rize'ye kadar Berceste Tesisleri gibi bir çok tesisin sandalyelerini de üreten Karagöz Sandalye, şehirlerarası yolculuklarında rahat bir köşe arayıp dinlenmek isteyenlere konfor sağlıyor.

Yılda 25 bin adet üretim yurtdışına gidiyor

3 bin metrekarelik üretim alanında yılda ortalama 50 bin adet sandalye üreten Karagöz Sandalye, üretiminin yarısını yurtdışına ihraç ediyor. Karagöz Sandalye, İngiltere'deki Tashas Restaurant gibi Almanya, İsrail, Fransa, Azerbaycan, İran ve Irak'taki bir çok zincir restorana sandalye üretimi yapıyor. Marangozhaneden dünyaya açılmayı başardıklarını anlatan Kayacan, "Kontrol noktası sağlam olduğunda hata sıfır olur" diyor.

"Kullanılan malzeme milli servet"

Projelerde tarih odaklı çalıştıklarını anlatan Mustafa Kayacan, sektörün en hassas noktalarını sağlamlık ve dürüstlük olduğunu söylüyor. Tamamen kuru malzeme kullanıldığında ve doğru bilgiler verildiğinde büyümenin kaçınılmaz olduğunu belirten Kayacan, "Kullanılan malzemenin milli servet olduğunu kimse unutmasın. Ağaçları kesiyoruz. Yıllarca kullanılacak sağlamlıkta ürünler yapılmalı. Yaş ağaçla kalitesiz ürün yapmak herkesi mağdur etmektir" diye konuşuyor.

Boyut Yayın Grubu
©1996 - BOYUT YAYIN GRUBU | Site Kullanım Koşulları
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul Tel: +90 212 413 33 33 (pbx) Faks: +90 212 413 33 34
info@boyut.com.tr | industryguideinfo@boyut.com.tr
Adınız Soyadınız :  
E-Mail Adresiniz :    
Alıcının Ad Soyadı :  
Alıcının E-mail Adresi :    
Mesajınız :  
En fazla 300 karakter