Firma Rehberi Kataloğu
Online Katalog | Ana Sayfam Yap | Favorilerime Ekle | Tavsiye Et | Şirketimi Ekle | Sıkça Sorulan Sorular | İletişim
ÜYE GİRİŞİ ÜYELİK
SON KATILAN FİRMALAR
FLORAKİM KİMYA TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
SAPHİR HOTEL
ADMİN HABER
ADMİN2

KADIN GİRİŞİMCİLERE HALKBANK’TAN BÜYÜK DESTEK

| İstanbul | 11.12.2012 11:30:17 |
Halkbank, kadınların ekonomik hayata katılımını daha da güçlendirmek, iş sahibi olan kadın girişimcilere ve ilk defa işini kuracak kadın girişimci adaylarına destek olmak amacıyla 1994’ten beri sunduğu kadın girişimci kredisine benzersiz özellikler ekleyerek yeni bir ürün hazırladı.Kredinin en önemli özelliği, girişimcilere ve girişimci adaylarına, mali evrak ve maddi teminat şartı aramadan, evi iş yeri gibi kullanabilme kolaylığı olan, kolay başvuru yapılabilen, düşük faiz ve yüksek KGF kefalet oranına sahip kredilerle destek sunulması olacak. Krediye, kurmak istediği işle ilgili hiç bir tecrübesi ya da eğitimi olmayan ev kadınlarından üniversiteden yeni mezun olmuş kadınlara kadar geniş bir yelpazedeki girişimci adayları ve ticari faaliyeti devam eden kadın girişimciler başvurabiliyor. Konuyla ilgili konuşan Halkbank Esnaf ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Taner Aksel 'Kadın girişimci kredisini hayallere doğru atılan ilk adım’ları desteklemek için gerçekleştirdiğimiz çalışmaların en sonuncusu oldu. Halkbank’ta şu anda kadın girişimcilerin sahip olduğu veya yönetimde etkin ortak olduğu bin 920 adet firmada toplam 250 milyon TL kredi riski bulunmaktadır. Halkbank’ın kadın girişimci kredileriyle 20 bin kişiye istihdam sağladı. Kadın girişimcilerimizin hayallerini gerçekleştirmek için gereksinim duydukları kaynağı karşılamak üzere hayata geçirdiğimiz bu ürünle birlikte girişimci adayı kadınlarımızı destekliyoruz. Kadınları eğitim ve tecrübelerine göre tohum grubu, fidan grubu, ardıç grubu ve çınar grubu olarak belirledik. 'Tohum' grubunda ilkokul mezunu olup, hiç iş tecrübesi bulunmayan kadınlara 10.000 TL’ye kadar kredi kullandırırken, üniversite mezunu olup, iş tecrübesi olan kadınlara kullandırılacak kredi limiti 100.000 TL’ye kadar yükseliyor. Kurulduğu günden bu yana misyonu doğrultusunda reel sektörün en önemli destekçilerinden biri olan Halkbank, bu projeyle 74 yıldır büyük bir sorumlulukla ve başarıyla yürüttüğü misyonunu bir kez daha güçlendiriyor. Bu ürünümüzü ülkemizin kadın girişimcilerine hediye ediyor, faaliyetleriyle ülkemizdeki istihdama ve artı değer üretimine doğrudan katkı yapan girişimcilerimizin sayısının hızla artmasını temenni ediyoruz' diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek ise şunları ifade etti:'Ülkemizde istihdama katılan kadınların yaklaşık yüzde 13’ü işveren veya kendi hesabına çalışan konumundadır. Kadın girişimci sayısının artırılması özellikle işsizlik sorununun giderek arttığı günümüzde kadınları ekonominin aktörleri haline getirmenin yanı sıra iş gücü dışında kalan bireyler için de iş fırsatları yaratılması anlamına geliyor. İşsizlik oranının düşmesi için girişimciliğin artması oldukça önemlidir. Bununla birlikte özellikle kadın girişimcilerin, girişimciliğe adım atarken veya işini geliştirmek isterken önündeki en önemli engellerden biri finansmana erişim sorunudur. Bu amaçla, Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda kadın girişimciliğinin arttırılması ve teşvik edilmesi için finans kurumları başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları ile işbirliği içerisinde önemli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalardan biri Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanan kefaletlerin kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesidir. Bugün 'İlk Adım' sloganıyla hayata geçirilmeye başlanan bu projenin en önemli tarafını, girişimci adayı kadınlarımızın da Proje kapsamına alınmış olması olarak görüyoruz. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü olarak ilgili taraflarla bir araya geldiğimizde özellikle ilk defa işini kuracak olan kadın girişimci adaylarına destek olunmasının önemi defalarca dile getirilen bir husus olmuştur. Dolayısıyla bu noktada somut bir takım projelerin hayata geçirildiğini görmenin haklı gurur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Ülkemiz ekonomisinin yükselen trendinden istihdam, gelir, büyüme gibi konularda kadınlarımızın da hak ettikleri payı almalarına dönük çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecektir. Bu noktada ilgili tüm taraflarla özellikle de finansal kuruluşlarımızla her zaman işbirliğine açık olduğumuzu belirtmek isterim' dedi.

Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü Hikmet KURNAZ ise şunları ifade etti: 'Genç ve Kadın Girişimcilerin kredilendirilmesinde yeni bir misyon üstlenen KGF, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Halkbank’tan gelen talebi doğru yorumlayarak ilk defa Genç ve Kadın Girişimcinin kim olduğunu tanımlamış ve büyük bir cesaretle riskin yüzde 90’ını üstlenmek suretiyle Genç ve Kadın Girişimcilerin kredilendirilmelerinin önünü açtı. Kadın ve Genç Girişimcilerin kredilendirilmesinde Halk Bankası ile birlikte attığımız bu ilk adımın diğer bankalarımızın da kredi risk iştahını artıracağını ümit ediyoruz. Bu iş birliğinin ülkemiz ekonomisinde, girişimcilerimizin hak ettikleri yere vararak yeni istihdam sahalarının açılmasına ve böylece genç nüfusun girişimcilik cesaretine vesile olmasını diliyoruz.'

İlk Adım Kredi Paketi

• İlk Adım Protokolü kapsamında, en fazla 100 bin TL büyüklüğündeki projeler değerlendirmeye alınacak ve projenin yüzde 95’i oranında kredi imkânı sunulacak. Kefalet oranı ise kredi tutarının yüzde 90’ına kadar ulaşabilecek.

• Kadın girişimciler ve girişimci adayları ikametgâh adresi, vergi kimlik numarası, oda kayıt belgesi, uzmanlığı ve tecrübesini gösteren bir belge sağlayarak krediye kolayca başvurabilecek ve KGF’nin sadece kadınlara yönelik sunduğu hızlı kefalet hizmetiyle başvurusunu bir haftada sonuçlandırabilecek.

• KGF ayrıca diğer KGF kefaletli kredilerine kıyasla daha düşük omisyon ve masraf uygulaması sunacak.

• İlk Adım paketinde faiz oranları aylık 0,70’den başlayacak olup; 60 aya varan vade, esnek ödeme seçenekleri, bir yıla varan ödemesiz dönem, komisyonlarda yüzde 50 indirim, kredi vadesi boyunca tüm hesaplardan hesap işletim ücreti muafiyeti, EFT/havale masraf muafiyeti, takas çek masraflarında yüzde 50 indirim, İnternet şubesinden masrafsız havale ve EFT işlemleri imkânı sunulmaktadır.

• Ayrıca, bir ilk olarak İlk Adım protokolü çerçevesinde kredi kullanan kadın girişimcilere 10 bin TL limitli sağlık poliçesi de hediye ediliyor. Sigorta poliçesi 'Hastanede Acil Tıbbi ve Cerrahi Tedavi, Bedeni yaralanma ve cerrahi müdahale nedeni ile hastanede yatma ve Kritik Hastalıklar' teminatlarını kapsıyor.

Boyut Yayın Grubu
©1996 - BOYUT YAYIN GRUBU | Site Kullanım Koşulları
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul Tel: +90 212 413 33 33 (pbx) Faks: +90 212 413 33 34
info@boyut.com.tr | industryguideinfo@boyut.com.tr
Adınız Soyadınız :  
E-Mail Adresiniz :    
Alıcının Ad Soyadı :  
Alıcının E-mail Adresi :    
Mesajınız :  
En fazla 300 karakter